VALOIHOTTUMAYHDISTYS RY – 

DE LJUSKÄNSLIGAS FÖRENING RF

VALOIHOTTUMAYHDISTYS RY – DE LJUSKÄNSLIGAS FÖRENING RF on Allergia-, Iho- ja Astmaliiton jäsenyhdistys, joka perustettiin Turussa 23.3.2002. 

Yhdistyksen kotipaikka on Helsinki, mutta yhdistyksessä ja yhdistyksen hallituksessa on jäseniä ympäri Suomen. Yhdistyksen tärkein rooli on toimia valoihottumia tai niitä muistuttavia ihotauteja sairastavien henkilöiden yhdyssiteenä sekä neuvonta- ja edunvalvontajärjestönä.
Lisäksi yhdistys pyrkii toiminnallaan edistämään valoihottumia sairastavien hoito-, kuntoutus- ja koulutusmahdollisuuksia.


Ota yhteyttä!
Yhdistyksen sähköpostiosoite:  valoihottumayhdistys@gmail.com


Tervetuloa jäseneksi! 

Jäsenmaksu vuodelle 2019 on 27 euroa. Jäsenmaksu kattaa kaikki samassa taloudessa asuvat perheenjäsenet. Jäsenrekisteriä ylläpitää Allergia-, iho- ja astmaliitto ry.


VALOIHOTTUMAYHDISTYKSEN HALLITUS 2018–2019

puheenjohtaja Merja Juurinen, Raisio, 040 720 7560, merja.juurinen@gmail.com

varapuheenjohtaja Sirkka Ojala-Lahtinen, Tohkala, 050 559 7669, sirkka.ojala@kolumbus.fi

rahastonhoitaja Marke Tuomikoski, Laukaa,040 5066 468, marke.tuomikoski@gmail.com

sihteeri Marika Virtanen, Urjalan asema, 046 8414629, katuhaukka76@gmail.com

jäsen Esko Puuperä, Haukipudas, 0400 762 390, esko.puupera@luukku.com

jäsen Raija Krooks, Vaasa, 0500 665 040, raija.krooks@gmail.com

jäsen Antti Salin, Vaasa, 0400 665040, vastarannankiiski47@gmail.com

varajäsen Maria Hautaluoma, Vaasa 044 326 3035, maria.hautaluoma@vaasa.fi

varajäsen Kirsi Kärkkäinen, Espoo, 044 054 0544, kirsinkirje@gmail.com




VERTAISTUESTA VOIMAA

Yhdistyksen suljettu Facebook-ryhmä löytyy osoitteesta: www.facebook.com/groups/UV.valoihottuma/
Tule mukaan!

Valoihottumayhdistyksen vertaistukikoulutuksen käyneet tukihenkilöt ovat: Esko Puuperä, Haukipudas, puh. 0400 762 390,
esko.puupera@luukku.com

Merja Juurinen, Rusko, puh. (02) 432 1056, 040 720 7560,
merja.juurinen@gmail.com    

Riitta Sinimuuri, Kouvola, puh. 050 3449 367, riitta.sinimuuri@gmail.com


Vertaistukea ihotautia sairastavalle

Allergia-, Iho- ja Astmaliitto ylläpitää vertaistukijoiden verkostoa, joka tarjoaa ihotautia sairastavalle ja hänen läheisilleen tukea ja apua jaksamiseen. Vertaistukija on tavallisen ihmisen tiedoin ja taidoin varustettu vapaaehtoinen, jolla on omakohtaisia kokemuksia ihosairaudesta, joko omalta kohdalta tai läheisensä kautta. Tuettavalleen hän on kuuntelija ja kokemusten jakaja.

Vertaistukijaan otetaan yhteyttä puhelimitse, kirjeitse tai sähköpostin kautta. Hänet voi kohdata kahvikupin ääressä tai yhdistyksen tilaisuuksissa. Vertaistukea tarjoavat myös muut väylät, kuten liiton kurssit, jäsenyhdistysten toiminta ja liiton keskustelupalsta.

Vertaistukijoita koulutetaan tarpeen mukaan järjestettävillä peruskursseilla. 

Jos haluat tietää enemmän vertaistukihenkilötoiminnasta tai ryhtyä vertaistukihenkilöksi, ota yhteyttä liittoon:

järjestöasiantuntija Aino Loikkanen
050 301 4262, aino.loikkanen(at)allergia.fi